Haber

Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu’nun çalışma süresi 1 ay uzatıldı.

TBMM ‘Amasra Maden Kazalarını İnceleme Komisyonu’nun çalışma süresi, tüm tarafların ortak kararıyla bir ay daha uzatıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Amasra ilçesindeki maden ocağında 14 Ekim 2022’de 42 madencinin hayatını kaybettiği grizu patlamasını soruşturmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan ‘Amasra Maden Kazalarını İnceleme Komisyonu’ kuruldu. Bartın, 10. toplantısını gerçekleştirdi. TBMM Amasra Maden Kazalarını İnceleme Komisyonu’nun çalışma süresi tüm tarafların ortak kararıyla bir ay daha uzatıldı.

KOMİSYON BAŞKANI YILDIZ: KOMİTEMİZE BİLGİ VE BELGELER VERİLDİ Komisyon Başkanı Taner Yıldız yaptığı açılış konuşmasında, “Bildiğiniz üzere 9 toplantımızda Komisyon üyelerimiz yaptığımız yerinde incelemelerde kazayı detaylı bir şekilde ele aldılar. Bartın ve Zonguldak illerinde eş zamanlı olarak yürütülen ve bu kapsamda yetkililere çeşitli sorular yöneltilmiş, başta MAPEK olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız yetkilileri 2 kez Komitemize çağrılmış ve olayla ilgili bilgi alınmıştır. Ayrıca Amasra’da gerçekleştirdiğimiz saha ziyareti ve bilgilendirme toplantımızda üyelerimizin eksik ya da detaylandırılması gereken soruları yanıtlanmıştır. görevli bilirkişiler Komisyonumuza gönderilmiş ve bu bilgi ve belgeler üyelerimizle paylaşılmıştır.CHP İzmir Milletvekili y Yıldız’ın konuşmasının ardından söz alan Kani Beko, aspiratör ve havalandırma sisteminin 40 yıllık olduğunu hatırlatarak, “4 yılda 3 kez ihale iptal edildi. İptalin nedenini tam olarak anlayamadık. Bizi bürokratlara yönlendirdiler ama bürokratlar çıkıp bu ihalenin neden iptal edildiğini bize bildirsinler.” madencilik yapın ve uzmanlarla bir soruşturma yürütün. Bütün aileler adalet ister, ihmal olduğuna inanırlar. Şehit olan işçilerin aileleri, işçiler izne çıkarken neden ertelendiğini öğrenemedi. Her neyse, iptal edildi. Şehit olan madenci arkadaşlarımızın aileleri gerçekten onları öğrenmek istiyor. Bartın Amasra madeni rödovans sistemi ile sökülerek özelleştirildi, bu durumun risk oluşturduğu bilinmiyor muydu?

AK Parti, CHP, HDP, DÜZGÜN Parti ve MHP’nin ortak kararıyla kurulun çalışma süresinin bir ay daha uzatılmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu